Home

Makarnayı Kim Buldu?

VN:D [1.9.16_1159]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)

Çinliler, Etrusyalılar, Araplar, Persler, Yunanlılar ve hatta Amerikalılar makarnanın kendileri tarafindan icat edildigini iddia etselerde, ihale Italyanlara gitmistir. Hatta kimileri 4000, kimileri 7000, kimileri de 8000 yıl öncesini kaynak gosterir.

Makarna, Eski Yunan ve Romalılar’da kesin olarak bilinmektedir. Makarnanın tarihi Eski Romalılar zamanına kadar dayanmaktadır. Yaygın bir efsaneye göre makarna Yunan ateş tanrısı Hephaestus (Romalılarda ateş ve metal tanrısı) tarafından bulunmuştur , fakat buna klasik edebiyatta yer verilmemiştir.

Makarnanın tarihi, aslında insanoğlunun ilk ekme biçme olaylarına girmesi ile başlar. Nitekim topraktan ilk olarak verim alan Akdeniz ülkeleri ve Çinliler, unun da bulunması ile, sihirli karışımı ilk olarak kendi tarzlarında harmanlamışlar.

İtalyanlar ise M.O. 100 yıllarında su ile unu ateşte karıştırıp buldukları ürüne (bildiğimiz “mayasız makarna”) “lagana” demişler, nitekim bu terim de yunanca da “laganoz” fiilinden gelmektedir.

Araplar ise her zaman oldugu gibi bu meshur karisima (H2O+Un) birazda baharat eklemişler ve buna “triyah” demişler. Büyük olasılıkla, Araplar Sicilyayı fetih ederken makarna ile tanışmışlardır, kuru gıda maddesi olarak taşımışlardır.

Makarnanın bazı çeşitlerinin Etruryalılar tarafından kullanıldığına dair spekülasyonlar vardır, fakat bunun için gerçek tarihsel kanıt yoktur.

VN:D [1.9.16_1159]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:D [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 2 votes)
Makarnayı Kim Buldu?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

04 Nisan 2012 Yazar: Kategori: Makarna Hakkında Etiketler:
Henüz yorum yapılmadı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>