Home

Ravioli Nedir?

VN:D [1.9.16_1159]
Rating: 6.0/10 (2 votes cast)

Ravioli bir tür İtalyan mantısıdır. Bizim mantılardan farkı ise hamurunda sirke kullanılması, maydanoz yerine fesleğenin tercih edilmesi ve şeklininde bizim mantılarımızdan biraz farklı olmasıdır.

Ravioli, bizler için yabancı bir tat değil aslında. Türk mutfağında “mantı” olarak yaptığımız o müthiş yemeğin, “andırır” bir benzeri. Hamurun içine bir dizi besin koyarak kapatılması ve haşlanması ile yapılan benzer yemekler hemen hemen tüm dünya mutfaklarında var. Bizim mantıyı andıran ancak ülkeden ülkeye benzer tatları farklı olan bu yemek türüne; Almanlar “maultaschen“, Ruslar “pelmeni“, Ukraynalılar “varenyky“, Lübnanlılar “shishbarak” diyorlar. Bizim mantıya en yakın olanı da tabi Lübnan shishbarakı. Çünkü o da yoğurt ile tatlandırılıyor. Yani tüm bu mutfaklarda bu benzer yemek hemen hemen aynı prosedürle hazırlanıyor ve pişiriliyor. Tabi içerisine koyulan besinler ile sos kısmı hariç.

Avrupa’nın, İtalya’dan başlayarak un mamülleri ile tanışması 14.yy da Marco Polo’ya kadar uzanıyor. Onun, tarihsel dönüşümü de başlatan meşhur doğu yolculuğu ile, bölgede yapılan ve kurutularak saklanan sayısız hamur tarifini İtalya’ya taşıdığı ve buradan da tüm Avrupaya bu tür yemeklerin yayıldığı biliniyor.

İtalyanlar bu yemeyin adını, dillerindeki “ravvolgere” (sarmak, dolamak, kapatmak) fiilinden türeterek “ravioli” olarak belirlemişler. Hamur hazırlama prosedürü bizim mantı hamuruna çok yakın. Sadece çok az daha sert olsun diye irmik ekliyorlar hamura. Bizim mantıdan farkı ise: içlik konulduktan sonra kesilen ve “dürülerek” kapatılan parçacıklar yerine, ikinci kat bir hamur kapatılıyor bu içliklerin üzerine ve tabaka halide iken kenarları parmakla bastırılarak bir hamur ruleti (şu terzilerin çarklı aletlerine bezer hani) ile kesiliyor hamurlar. Kare, dikdörtgen, üçgen, daire ya da hilal biçiminde kestikleri bu iki katmanlı parçaları da suda kaynatıyorlar. Mantı ile tek farkı soslama yöntemleri. Domatesin Avrupa’ya girdiği 15. yy’dan bu yana, katık ile tadı zenginleştirilmiş domates sosları döküyorlar, bu haşlanmış hamurların üzerine. Bazı yörelerde ise, bu sos krema türevleri olabiliyor.

İtalyada bunun özel kalıpları da var. Bu kalıp; biri bir tür “buzluk” biçiminde diğeri ise kenarları kesme işlevi verilmiş delikler bulunan iki parçadan oluşuyor. Birinci hamur önce “buzluk” biçimli kalıbın üzerine konuyor ve parmakla deliklerine doğru hamur çukurlaştırılıyor, ardından içilikleri bu çukurlara dolduruluyor ve diğer kat hamur kapatılarak, ikinci kalıp parçacı ile bastırılıyor. Böylece daire biçimli ravioliler kolayca yapılıyor. Bunun dışında ravioli makinası ve makarna makinası ile de çok çeşitli ravioliler yapmak mümkün.

Bizde de uzun süredir bazı marketlerde ve Migros’larda hazır taze ravioli satılıyor. Ve tatları da son derece güzel.

Ravioli içine pürleştirilmiş; kırmızı et kıymaları, balık, ıspanak, patates, enginar, kestane, balkabağı, mantar ya da her türlü sert peynir konabiliyor.

İyi ravioli yapabilmek için ise bir tek bilgiye ihtiyacımız var: hamurun “iki” ayrı aşamalı olarak dinlendirilmesi. Hamuru kardıktan sonra 10 dakika açıkta, ardından 15 dakika da bir folyoya sararak buzdolabında bekletirseniz, içliklerini koyup kestikten sonra da yaklaşık yarım saat üzerini örterek ve yine buzdolabında dinlendirirseniz, hani derler ya “kurabiye gibi”, işte öyle bir yemek elde ederiz. Eğer tümünü aynı gün tüketmeyecek iseniz, kalan çiğ hamurları bir poşete koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

VN:D [1.9.16_1159]
Rating: 6.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ravioli Nedir?, 6.0 out of 10 based on 2 ratings

04 Nisan 2012 Yazar: Kategori: Makarna Çeşitleri Etiketler:
Henüz yorum yapılmadı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>